Döda på 1700-talet

Här är mina förfäder listade med utgångspunkt för sina dödsdatum. Klicka på ett årtal för att se vilka personer som dog det århundradet. Klicka på namnet för mer info!

| 1500 | 1600 | 1700 | 1800 | 1900 | 2000 |

Dödsdatum Namn Dödsplats Ålder
1701-07 Sven Sunesson Odensvi (H)
1701-10 Peder Åkerman Hemse (I) 75
1702-07 Elisabeth Larsdotter Gamleby (H)
1702-07-13 Måns Ingesson Lofta (H) 75
1702-10-19 Lars Persson Västra Ed (H) 63
1702-12-30 Maria de la Grange Gärdserum (E) 71
1703-03-23 Elin Lundbjers Hemse (I) 74
1703-05-09 David Kollmeijer Visby (I)
1703-07 Kerstin Andersdotter Odensvi (H)
1703-08 Kerstin Andersdotter Odensvi (H)
1704-01-14 Ingel Andersdotter Odensvi (H) 90
1704-06 Brodde Nilsson Dalhem (H) 70
1705-02-22 Maren Mickelsdotter Burs (I) 78
1705-04 Nils Persson Odensvi (H)
1706-11 Lars Nilsson Odensvi (H) 58
1707-06 Olof Esbjörnsson Odensvi (H)
1708 Nils Trybom Gärdserum (E) 75
1708-06-30 Kristina Rydelia Gärdserum (E) 75
1708-12-23 Elias Grelsson Odensvi (H)
1709-02-0? Jöns Trulsson Gamleby (H)
1710 Arvid Bengtsson Lofta (H)
1710 Brita Nilsdotter Lofta (H)
1710-08-28 Per Johansson Odensvi (H)
1710-10 Olof Nilsson Gamleby (H)
1710-11-20 Kerstin Matsdotter Västra Ed (H) 30
1711-11 Brita Jönsdotter Hjorted (H) 72
1713 Gunilla Jöransdotter Hablingbo (I)
1713-10 Nils Svensson Odensvi (H)
1714-03-27 Mattias Köhler Vänge (I) 66
1714-06 Elisabeth Carlsdotter Odensvi (H)
1715-04-20 Gyn Persdotter Odensvi (H)
1716-03-04 Per Matsson Västra Ed (H)
1717-03-31 Inge Persson Odensvi (H) 62
1718-01-24 Johan Eriksson Gärdserum (E) 47
1719-01-05 Nils Esbjörnsson Gamleby (H)
1719-04 Kerstin Jönsdotter Hjorted (H) 56
1719-08 Jöns Arvidsson Hallingeberg (H)
1719-11 Nils Andersson Ukna (H) 59
1719-12-19 Karin Uddesdotter Ukna (H) 79
1720-02-14 Lorentz Nilsson Västra Ed (H) 81
1721-06 Sven Månsson Dalhem (H) 72
1722-02-04 Nils Olofsson Odensvi (H) 74
1722-04-01 Kerstin Persdotter Odensvi (H) 64
1723-01 Anders Persson Odensvi (H)
1723-02 Sven Månsson Hjorted (H)
1723-06 Elin Jakobsdotter Gamleby (H)
1723-06-24 Inge Nilsson Gärdserum (E) 82
1724-04 Mårten Persson Gamleby (H)
1725-03-06 Mattias Theodori Alschovius Alskog (I) 81
1725-06 Håkan Göransson Odensvi (H) 84
1727-01-03 Anders Trybom Gärdserum (E) 42
1727-04-30 Jöns Nilsson Västra Ed (H) 36
1727-05-28 Brita Larsdotter Dalhem (H) 52
1728-07-19 Måns Abrahamsson Ukna (H) 31
1730-02-03 Petter Fröman Ukna (H) 61
1730-12 Gabriel Andersson Gamleby (H)
1731-10-31 Mårten Eriksson Odensvi (H) 80
1732-05-26 Karin Jonsdotter Dalhem (H) 86
1732-09-22 Nils Persson Ramkvilla (F) 73
1733-02-08 Inge Månsson Lofta (H) 62
1733-03-15 Kerstin Rasmusdotter Lofta (H) 57
1733-10-29 Margareta Gelsenia Gärdserum (E) 70
1734-05-26 Anna Nilsdotter Odensvi (H) 52
1734-06-01 Andreas Alschovius Alskog (I) 56
1735-02-16 Ingeborg Persdotter Odensvi (H)
1735-03-10 Nils Larsson Dalhem (H) 78
1735-06-13 Göran Jakobsson Gamleby (H) 72
1736 Elisabeth Godtman Dalman Vänge (I)
1736 Kerstin Persdotter Odensvi (H)
1736-01-?? Elisabeth Nilsdotter Västra Ed (H)
1736-02 Anna Olofsdotter Gamleby (H) 68
1736-03-30 Karin Larsdotter Gamleby (H)
1736-09-01 Hans Trybom Gärdserum (E) 75
1737-01-08 Kerstin Månsdotter Dalhem (H) 67
1737-01-17 Nils Broddesson Dalhem (H) 71
1737-05 Johan Svensson Odensvi (H)
1737-07-15 Catharina Jakobsdotter Fårö (I)
1737-08-21 Per Börjesson Hallingeberg (H)
1738-03 Anders Svensson Hallingeberg (H)
1738-05 Nils Svensson Odensvi (H) 33
1739-01-?? Brita Bengtsdotter Västra Ed (H) 90
1739-04-29 NN Danielsdotter Hallingeberg (H)
1739-05-13 Nils Nilsson Västra Ed (H) 64
1740-01-27 Kerstin Broddesdotter Odensvi (H) 78
1740-02 Maria Jönsdotter Hallingeberg (H) 75
1741-04-01 Marit Jönsdotter Ramkvilla (F) 97
1741-11 Ingeborg Håkansdotter Odensvi (H) 69
1742-03-?? Sven Mårtensson Odensvi (H) 61
1742-05-30 Rasmus Olofsson Fårö (I) 70
1742-06-20 Hans Larsson Västra Ed (H) 89
1742-11-10 Per Örberg Umeå (AC) 47
1742-11-20 Brita Jönsdotter Roma (I) 76
1742-11-29 Daniel Bergman Umeå (AC) 47
1743-03-06 Per Stefansson Roma (I) 48
1743-04-18 Ingrid Pettersdotter Hallingeberg (H) 78
1743-05- Per Båtelsson Fårö (I)
1743-05-15 Greta Larsdotter Västra Ed (H) 42
1743-10 Brita Larsdotter Odensvi (H) 43
1743-12-14 Catharina Mårtensdotter Hellvi (I)
1744-08 Erik Göransson Odensvi (H) 78
1744-08 Karin Gislesdotter Odensvi (H) 80
1744-08-05 Malin Lorentzdotter Västra Ed (H) 76
1745-07-05 Lars Christoffersson Fårö (I) 78
1745-09-08 Sven Jönsson Västra Ed (H) 84
1746-10-10 Christina Olofsdotter Fårö (I) 72
1747-03-31 Sara Gislesdotter Ramkvilla (F) 69
1747-09-08 Kerstin Nilsdotter Gamleby (H) 35
1748-03-12 Stefan Persson Roma (I) 86
1750-04-07 Carl Larsson Särling Dalhem (H) 35
1750-07 Kasper Larsson Hägerstad (E) 86
1750-12-30 Elisabeth Mårtensdotter Gamleby (H)
1751-02-14 Barbara Mikaelsdotter Fårö (I) 77
1751-07-22 Måns Svensson Dalhem (H) 65
1751-09-10 Jon Wittlock Karlskrona (K)
1751-12-28 Anna Maria Nilsdotter Ukna (H)
1752-04-30 Bengt Arvidsson Lofta (H) 65
1752-05-20 Karin Larsdotter Lofta (H)
1752-05-29 Eskil Rasmusson Fårö (I) 71
1753-03-10 Catharina Persdotter Fårö (I) 72
1753-09-03 Per Stefansson Fårö (I) 53
1753-11-08 Anders Olofsson Lofta (H) 71
1753-11-30 Nils Dalman Hablingbo (I) 84
1754 Anna Dorothea Kollmeijer Vänge (I) 72
1754-06-06 Elsa Ramberg Gamleby (H) 79
1754-12 Elin Kaspersdotter Hägerstad (E) 40
1756 Olof Larsson
1756-04-01 Erik Törning Hallingeberg (H) 67
1756-04-20 Sven Månsson Ukna (H) 75
1756-11-29 Per Nilsson Gamleby (H) 53
1756-12-20 Gertrud Persdotter Dädesjö (G)
1757-03-15 Olof  Jacobsson Fårö (I) 52
1757-04-02 Henrik Olofsson Ukna (H) 36
1757-05-22 Anna Larsdotter Lofta (H) 64
1757-07-29 Elisabeth Hansdotter Fårö (I)
1757-09-06 Helena Olofsdotter Gärdserum (E) 68
1757-09-06 Kerstin Nilsdotter Hallingeberg (H) 60
1757-11-23 Stina Olofsdotter Lofta (H) 31
1758-01-26 Malena Hansdotter Garde (I)
1758-03-10 Maria Persdotter Odensvi (H) 47
1758-04-12 Båtel Rasmusson Fårö (I) 71
1758-04-16 Mattias Köhler Rute (I) 55
1758-11-20 Olof Johansson Odensvi (H) 62
1759 Nils Bergman Pommern 38
1759-07-19 Helena Hansdotter Fårö (I) 46
1759-10-?? Karin Larsdotter Västra Ed (H) 97
1759-12 Anna Hansdotter Västra Ed (H) 66
1760-08-05 Olof Olofsson Fårö (I) 64
1761-03-03 Anders Nilsson Odensvi (H)
1761-05-18 Brita Johansdotter Sjösås (G)
1761-06-16 Rasmus Eskilsson Fårö (I) 54
1761-08-26 Olof Rasmusson Fårö (I) 46
1761-09-25 Johan Andersson Odensvi (H) 49
1762-02- Lars Månsson Västra Ed (H) 54
1762-11-10 Anders Svensson Odensvi (H) 75
1763-01-27 Butvid Olofsdotter Fårö (I) 72
1763-02-16 Karin Gabrielsdotter Gamleby (H) 65
1763-06-07 Michel Nilsson Fårö (I) 64
1763-07-05 Nils Nilsson Västra Ed (H) 55
1763-12-02 Ingrid Jonsdotter Gärdserum (E) 92
1763-12-29 Hans Mikaelsson Fårö (I) 80
1764-01-07 Sören Olson Garde (I) 61
1764-02-19 Petter Johansson Gärdserum (E) 49
1764-02-25 Brita Ingesdotter Dalhem (H) 64
1764-07-01 Kerstin Henriksdotter Gamleby (H) 73
1764-08-17 Rasmus Larsson Fårö (I) 63
1765-01-04 Christopher Christopherson Fårö (I) 38
1765-01-12 Lars Olofsson Fårö (I)
1765-02-07 Sven Persson Odensvi (H) 42
1765-02-08 Mikael Hansson Fårö (I) 54
1765-09-04 Malena Sörensdotter Garde (I) 29
1766-04-29 Anna Eriksdotter Odensvi (H) 66
1766-06-25 Hans Lagergren Oppeby (E) 68
1766-11-26 Måns Nilsson Dalhem (H) 56
1767-03-06 Per Svensson Odensvi (H) 45
1767-04-06 Samuel Hanstén Fårö (I) 64
1767-09-28 Sven Eliasson Odensvi (H) 72
1767-09-29 Lars Persson Gamleby (H) 74
1767-12-18 Johan Nilsson Gamleby (H) 91
1767-12-28 Christina Rasmusdotter Fårö (I) 82
1768-04-14 Karin Andersdotter Gamleby (H) 62
1768-08-04 Gertrud Mickelsdotter Fårö (I) 74
1769-02-22 Ingrid Thorsdotter Sjösås (G) 72
1769-06-31 Anders Folenberg Hellvi (I)
1769-12-26 Karin Persdotter Odensvi (H) 76
1770-01-10 Mikael Christoffersson Fårö (I) 46
1770-06-12 Margareta Mikaelsdotter Fårö (I) 54
1770-07-01 Carl Olofsson Sjösås (G) 75
1770-07-07 Christina Rasmusdotter Fårö (I) 70
1770-09-23 Anna Svensdotter Västra Ed (H)
1770-12-29 Christoffer Larsson Fårö (I) 70
1771-01-28 Anna Larsdotter Fårö (I) 81
1771-02-21 Brita Olofsdotter Odensvi (H) 71
1771-03-06 Rasmus Michelson Fårö (I) 50
1771-03-14 Kirsti Larsdotter Garde (I)
1771-03-31 Mattias Persson Västra Ed (H) 76
1771-04-17 Anders Larsson Dalhem (H) 80
1771-04-26 Mickel Båtelson Fårö (I) 48
1771-05-19 Per Jonsson Lofta (H) 72
1771-10-12 Maria Bengtsdotter Lofta (H) 68
1772 Lars Olsson Ukna (H) 59
1772-05-12 Olof Båtelsson Fårö (I) 53
1772-08-05 Anna Andersdotter Odensvi (H) 33
1773-09-05 Nils Andersson Sjösås (G) 73
1773-11-24 Maria Christoffersdotter Fårö (I) 70
1774-05-18 Sara Nilsdotter Dalhem (H) 79
1774-07-04 Jakob Persson Gotska Sandön (I) 56
1774-09-04 Kerstin Ingesdotter Hallingeberg (H) 76
1775-10-11 Anna Hansdotter Odensvi (H) 97
1775-12-22 Peter Persson Sjösås (G) 49
1776 Beata Alschovius Fleringe (I) 66
1776 ? Helena Dalman 69
1776-02-11 Birgitta Persdotter Fårö (I) 71
1776-07-16 Jon Eriksson Lofta (H) 63
1776-08-02 Johan Svensson Gamleby (H) 75
1777-04-07 Nils Ingesson Gärdserum (E) 83
1777-05-04 Catharina Persdotter Björke (I) 70
1777-12-07 Karin Svensdotter Ukna (H) 65
1778 Christina Hansdotter
1778-01-27 Johan Olofsson Gamleby (H) 69
1778-10-08 Christoffer Mikaelsson Fårö (I) 78
1779-01-12 Mikael Larsson Fårö (I) 75
1779-02-21 Lars Månsson Ukna (H) 51
1779-10-16 Karin Jönsdotter Gamleby (H) 63
1780-02-09 Christensa Berntsdotter Fårö (I) 82
1780-04-23 Hans Jönsson Garde (I) 75
1780-05-06 Malin Persdotter Gärdserum (E) 92
1781-02-20 Helvig Persdotter Fårö (I) 75
1781-08-10 Anna Michelsdotter Fårö (I) 31
1781-09-28 Butvid Jakobsdotter Fårö (I) 81
1782-05-07 Per Christopherson Fårö (I) 48
1783-01-31 Ingrid Persdotter Drev (G) 34
1783-05-04 Jöns Eriksson Hallingeberg (H) 63
1783-05-25 Anna Månsdotter Ukna (H) 71
1783-07-01 Ingeborg Torstensdotter Ukna (H) 55
1783-09-15 Udde Johannes Fröman Ukna (H) 65
1783-10-16 Torsten Bengtsson Ukna (H) 87
1783-10-26 Per Persson Gamleby (H) 49
1784 Mattias Köhler Rute (I) 34
1784-02-25 Catharina Hansdotter Fårö (I) 59
1784-05-14 Magdalena Jacobsdotter Fårö (I) 82
1784-06-18 Hans Hansson Visby (I) 48
1784-06-25 Johan Persson Gamleby (H) 60
1784-12-01 Jakob Göransson Gamleby (H) 68
1785-12-22 Maria Larsdotter Västra Ed (H) 60
1787 Olof Flychtig
1787-02-08 Olof Lundahl Västra Ed (H) 45
1787-02-20 Maria Svensdotter Ukna (H) 70
1787-10-17 Anders Andersson Ukna (H) 32
1787-10-21 Margareta Nilsdotter Fårö (I) 62
1788-05-17 Margareta Jönsdotter Dalhem (H) 82
1788-10-01 Maria Matthisdotter Västra Ed (H) 64
1789 Mats Törnbuske Finland 58
1789 Christian Larsson (Tillskepps) Fårö (I) 39
1789-03-15 Metta Rasmusdotter Fårö (I) 71
1789-05-09 Maria Persdotter Drev (G) 79
1789-06-04 Per Svensson Gamleby (H) 61
1789-12-24 Margareta Persdotter Fårö (I) 49
1790-04-06 Bengt Bengtsson Lofta (H) 70
1790-04-08 Brita Persdotter Gamleby (H) 57
1790-05-02 Karin Andersdotter Lofta (H) 64
1791-03-04 Lars Svensson Loftahammar (H) 45
1791-03-06 Brita Larsdotter Lofta (H) 48
1792-02-27 Cicilia Johansdotter Gamleby (H) 60
1792-04-27 Kerstin Andersdotter Västra Ed (H) 70
1792-05-26 Anders Ingesson Lofta (H) 73
1792-12-03 Catharina Olofsdotter Fårö (I) 66
1792-12-25 Anders Svensson Ukna (H) 87
1793-11-13 Anna Johansdotter Hallingeberg (H) 77
1794-02-17 Ingrid Carlsdotter Sjösås (G) 57
1794-04-15 Catharina Olofsdotter Fårö (I) 48
1794-09-09 Olof Wiman Västra Ed (H) 63
1795-05-16 Carl Danielsson Västra Ed (H) 62
1795-09-05 Per Svensson Hägerstad (E) 82
1796-05-23 Anna Maria Andersdotter Ukna (H)
1796-12-02 Håkan Nilsson Drev (G) 51
1797-01-01 Arvid Johansson Odensvi (H) 51
1797-04-27 Lars Olofsson Fårö (I) 34
1797-06-20 Sara Månsdotter Gärdserum (E) 68
1797-08-19 Sven Johansson Gamleby (H) 70
1797-09-05 Brita Stina Wiman Västra Ed (H) 28
1797-10-20 Brita Månsdotter Gamleby (H) 63
1797-12-09 Gertrud Jakobsdotter Fårö (I)
1798-01-30 Ingrid Andersdotter Västra Ed (H) 52
1798-04-29 Sven Andersson Ramkvilla (F) 57
1798-11-23 Anders Kiellman Drev (G) 63
1799-05-17 Stina Jönsdotter Hallingeberg (H) 33
1799-11-06 Daniel Nilsson Hallingeberg (H) 52