Döda på 1800-talet

Här är mina förfäder listade med utgångspunkt för sina dödsdatum. Klicka på ett årtal för att se vilka personer som dog det århundradet. Klicka på namnet för mer info!

1500 | 1600 | 1700 | 1800 | 1900 | 2000

Dödsdatum

Namn

Dödsplats

Ålder

1800-01-16 Mikael Christoffersson Fårö (I) 74
1800-08-08 Sara Arvidsdotter Drev (G) 74
1801-01-13 Sara Andersdotter Gamleby (H) 68
1801-07-13 Kerstin Andersdotter Gärdserum (E) 78
1801-10-04 Karin Andersdotter Lofta (H) 76
1801-12-26 Helena Catharina Köhler Hangvar (I) 28
1802-03-05 Anders Svensson Dalhem (H) 37
1802-03-17 Jon Johansson Västra Ed (H) 86
1803-01-11 Anders Olofsson Odensvi (H) 37
1803-04-04 Per Persson Lofta (H) 56
1803-11-24 Margareta Rasmusdotter Fårö (I) 68
1804-11-11 Jakob Christoffersson Fårö (I) 76
1806-04-05 Maria Mulin Fårö (I) 81
1806-06-05 Barbara Michelsdotter Fårö (I) 70
1806-06-07 Christian Möller Etelhem (I) 66
1806-07-06 Christoffer Mikaelsson Fårö (I) 49
1807-01-19 Annika Danielsdotter Hallingeberg (H) 85
1808-01-09 Catharina Arvidsdotter Odensvi (H) 31
1808-01-14 Jonas Hansson Ukna (H) 60
1808-03-01 Catharina Larsdotter Fårö (I) 72
1808-04-03 Elin  Larsdotter Fårö (I) 77
1808-07-21 Nils Jakobsson Fårö (I) 56
1808-12-29 Elisabeth  Larsdotter Lofta (H) 74
1809-03-08 Lars Persson Fårö (I) 79
1809-09-18 Lars Wilk Hangvar (I) 68
1809-10-22 Jonas Nilsson Ukna (H) 74
1810-01-20 Johan Månsson Gamleby (H) 68
1810-02-16 Andreas Wilk Hangvar (I) 42
1810-03-26 Maria Elisabeth Hanstén Bunge (I) 67
1810-11-12 Lars Rasmusson Fårö (I) 75
1811-09-18 Gisle Nilsson Ramkvilla (F) 89
1811-11-03 Cajsa Jansdotter Gamleby (H) 58
1811-12-01 Johan Jönsson Gamleby (H) 20
1811-12-30 Per Nilsson Västra Ed (H) 63
1812-04-01 Christina Rasmusdotter Fårö (I) 78
1812-05-08 Jöns Johansson Gamleby (H) 60
1812-09-02 Christina Hansdotter Fårö (I) 35
1813-02-26 Lars Bengtsson Gamleby (H) 63
1813-05-15 Anna Larsdotter Fårö (I) 57
1813-08-23 Olof Nilsson Odensvi (H) 77
1813-08-26 Peter Svensson Gamleby (H) 48
1814-11-08 Maria Persdotter Ukna (H) 64
1814-11-29 Olof Nilsson Ukna (H) 61
1814-12-02 Karin Olofsdotter Hallingeberg (H) 87
1815-03-19 Catharina Simonsdotter Ramkvilla (F) 71
1815-04 Sven Andersson Ukna (H) 76
1816-03-25 Cajsa Jonsdotter Västra Ed (H) 64
1817-03-28 Lena Andersdotter Ukna (H)
1817-11-12 Bengt Lejonqvist Västra Ed (H) 49
1817-12-08 Catharina Christoffersdotter Fårö (I) 91
1818-04-25 Michel Erasmusson Fårö (I)
1818-11-14 Sven Jonsson Ukna (H) 67
1819-12-20 Anna  Olofsdotter Fårö (I) 81
1820-07-25 Helena Persdotter Ukna (H) 62
1820-08-01 Johan Andersson Gamleby (H) 57
1820-11-14 Hans Larsson Fårö (I) 84
1821-07-19 Rasmus Larsson Fårö (I) 55
1821-10-30 Anders Persson Gamleby (H) 55
1822-02-10 Maja Persdotter Gamleby (H) 51
1822-02-28 Jakob Broman Fårö (I) 78
1822-04-19 Lars Carlsson Västra Ed (H) 78
1823-01-01 Anders Johansson Gamleby (H) 27
1823-04-26 Stefan Persson Roma (I) 84
1824-11-09 Gertrud Michaelsdotter Fårö (I) 57
1825-02-16 Margareta Magdalena Nilsdotter Fårö (I) 43
1825-05-04 Maja Andersdotter Dalhem (H) 69
1826-09-24 Margareta Christophersdotter Fårö (I) 67
1827-06-14 Catharina Mikaelsdotter Fårö (I) 68
1827-10-25 Magdalena Hansdotter Etelhem (I) 64
1827-11-05 Catharina Andersdotter Ukna (H) 76
1828-10-20 Gertrud Petersdotter Sjösås (G) 65
1830-07-20 Anders Larsson Ukna (H) 81
1831-03-10 Margareta Olofsdotter Roma (I) 81
1831-10-08 Christopher Pehrsson Fårö (I) 68
1832-01-18 Helena Markusdotter Fårö (I) 76
1832-05-20 Stina Larsdotter Ukna (H) 80
1833-01-26 Maja Larsdotter Västra Ed (H) 63
1834-01-03 Maria Andersdotter Ramkvilla (F) 93
1834-12-04 Johannes Mikaelsson Fårö (I) 69
1835-01-04 Erik Lundahl Västra Ed (H) 65
1836-03-16 Magnus Andersson Lofta (H) 37
1836-05-03 Maja Uddesdotter Ukna (H) 82
1838 Christina Nilsdotter Fleringe (I) 70
1838-05-18 Per Persson
1838-08-16 Anna Larsdotter Västra Ed (H) 79
1839 Jakob Jakobsson Fleringe (I) 67
1842-02-01 Catharina Jonsdotter Lofta (H) 89
1844-03-29 Catharina Gislesdotter Ramkvilla (F) 66
1844-05-10 Anna Larsdotter Ukna (H) 61
1844-05-28 Sven Andersson Sjösås (G) 85
1845-03-23 Peter Andersson Ukna (H) 60
1845-09-10 Per Håkansson Stolt Sjösås (G) 64
1845-11-13 Per Persson Västra Ed (H) 69
1848-03-05 Lars Lundgren Fleringe (I)
1848-12-04 Magnus Svensson Ukna (H) 72
1849-05-19 Anders Svensson Ramkvilla (F) 75
1851-10-12 Jakob Jakobsson Fårö (I) 74
1852-03-10 Stina Lisa Jakobsdotter Fårö (I) 78
1853-02-25 Gertrud Jakobsdotter Fårö (I) 73
1853-04-25 Adolf Ludvig Jonsson Ukna (H) 75
1853-05-31 Johan Erasmusson Fårösund (I) 55
1853-12-21 Lena Jonsdotter Ukna (H) 75
1854-07-03 Anna Brita Larsdotter Västra Ed (H) 67
1855-12-19 Maja Lena Lundahl Ukna (H) 60
1857-02-03 Per Christophersson Fårö (I) 66
1857-02-11 Anna Stina Jakobsdotter Fårö (I) 48
1859-10-20 Maria Michelsdotter Fårö (I) 68
1861-01-25 Anna Maria Matsdotter Västra Ed (H) 79
1861-03-27 Nils Persson Västra Ed (H) 84
1863-02-07 Olof Jakobsson Fårö (I) 82
1863-03-27 Maria Maja Svensdotter Ukna (H) 77
1866-12-20 Johan Ringbom Fleringe (I) 63
1870-01-29 Carl Larsson Västra Ed (H) 90
1870-02-21 Lars Andersson Ukna (H) 83
1872-10-22 Carl Carlsson Västra Ed (H) 64
1873-01-28 Andreas Lejonqvist Ukna (H) 68
1873-03-26 Christina Larsdotter Fårö (I) 83
1874-05-14 Anna Möller Fleringe (I) 75
1874-07-23 Johan (Jacob) Enström Fleringe (I) 78
1876-01-06 Mikael Öström Fårö (I) 72
1876-02-13 Catharina Svensdotter Sjösås (G) 94
1878-08-04 Anna Katarina Persdotter Fleringe (I) 72
1879-04-27 Anna Kajsa Olofsdotter Fårö (I) 74
1879-09-28 Anna Danielsdotter Gamleby (H) 90
1880-01-13 Nils Kalström Fårö (I) 69
1880-07-14 Brita Lotta Andersdotter Lofta (H) 69
1881-02-16 Sven Andersson Fleringe (I) 67
1882-07-15 Anna Stina Andersdotter Lofta (H) 80
1882-12-02 Cajsa Lisa Persdotter Västra Ed (H) 68
1884-08-05 Ingrid Pettersdotter Stolt Fleringe (I) 77
1885-02-06 Mikael Kalström Bunge (I) 70
1885-09-27 Anders Gustaf Månsson Ukna (H) 67
1885-11-03 Anna Lena Adolfsdotter Ukna (H) 78
1889-09-17 Brita Catharina Persdotter Västra Ed (H) 91
1889-11-08 Anna Maria Ögren Bunge (I) 81
1890-01-31 Augusta Petersdotter Ukna (H) 56
1891-11-03 Jan Gustaf Jansson Lofta (H) 80
1892-02-29 Lars Carlsson Västra Ed (H) 47
1893-01-23 Anna Sophia Reinholdsdotter Västra Ed (H) 50
1893-02-03 Reinhold Andersson Västra Ed (H) 70
1895-10-01 Kristina Albertina Johansdotter Fårö (I) 69
1896-01-31 Lars Petter Hamberg Fårö (I) 74
1898-02-03 Carolina Andersson Fleringe (I) 54
1899-11-26 Anna Maja Nilsdotter Västra Ed (H) 87