Döda på 1600-talet

Här är mina förfäder listade med utgångspunkt för sina dödsdatum. Klicka på ett årtal för att se vilka personer som dog det århundradet. Klicka på namnet för mer info!

Död

Namn

Dödsplats

Ålder

1610 Sveno Andrea
1611 Benedictus Nicolai Cornukindius Odensvi (H) 56
1612 Laurentius Matthiæ 72
1613-08-04 Lauritz Nielsen Helsingburgicus Visby (I) 63
1620-03-03 Povel Nielsen Garde (I) 84
1622-11-08 Gertrud Börjesdotter Vadstena (E) 59
1630-08-16 Anna Povelsdotter Garde (I)
1630-09-03 Magdalena Nilsdotter Visby (I)
1635 åu Knut Nilsson Ukna (H) 90
1636-09 Brita Eskilsdotter Hjorted (H)
1637-10-23 Theus Larsson Vadstena (E) 78
164(5) Brönjel Gislesson Ramkvilla (F)
1650 åu Nils Knutsson Ukna (H)
1652 åu Nils Andersson Västra Ed (H)
1652-09-26 Margareta Larsdotter Odensvi (H) 78
1653-12-24 Nicolaus Benedicti Retzius Tryserum (E) 59
1654 Thoreus Caroli Gärdserum (E) 74
1654 Elsa Svensdotter Älvestad (E) 64
1655-06-17 Sven Matsson Odensvi (H)
1657-09-22 Udde Grijs Pommern
1657-12-20 Margareta Olofsdotter Bäl (I)
1658-02-20 Maren Didrichsdotter Alskog (I)
1659-02-27 Paul de la Grange Odensvi (H)
1660 Mårten Bengtsson Västra Ed (H)
1661-01-08 Nils Gardeus Garde (I) 77
1663 Lars Bander Eksta (I)
1663-02-10 Jöns Nilsson Hjorted (H)
1664 Olof Svensson Odensvi (H)
1665 Mattias Köhler Visby (I)
1667-03 Bengt Andersson Lofta (H)
1667-11 Anna Germundsdotter Hjorted (H)
1668 Holger Godtman Dalhem (I)
1668-01-27 Hans Köhler Visby (I) 51
1669 Bengt Arvidsson Lofta (H)
167(2) Margareta Håkansdotter Ramkvilla (F)
1670-11-23 Jens Gahne Pors Bäl (I)
1671-04-30 Magnus Thesei Ignæus Östra Ryd (E) 73
1673 Margareta Persdotter Östra Ryd (E)
1674 Maria Tetzlas Hallingeberg (H) 62
1675 Ingeborg Nilsdotter Västra Ed (H)
1675-01-07 Mårten Lundberg Halla (I)
1677-01-17 Andreas Thoreri Gelsenius Gärdserum (E) 66
168(8) Nils NN Odensvi (H)
1680 Samuel Hanstén Othem (I)
1680-05-12 Nils Brönsinus Lauritzen Hejde (I) 84
1680-06-26 Theodorus Matthiæ Halmstadius Alskog (I)
1681-04-10 Lars Hansson Västra Ed (H)
1683-06-17 Tyres Larsson Västra Ed (H)
1683-10 Måns Nilsson Hjorted (H) 72
1685 Gisle Brönjelsson Ramkvilla (F)
1686-03 Ingrid Hansdotter Lofta (H) 74
1687-08-14 Lars Åkerman Grötlingbo (I) 35
1688-02-24 Kerstin Svensdotter Tryserum (E) 88
1688-05 Gunill Eriksdotter Odensvi (H)
1689-11 Hercules Davidsson Rute (I)
1689-12-26 Anna Tyresdotter Västra Ed (H) 44
1691-02 Johanna Herculesdotter Visby (I) 37
1691-04-25 Rasmus Eskilsson Fårö (I)
1691-10-15 Jöns Jonsson Ramkvilla (F) 96
1692-01 Brita Mårtensdotter Västra Ed (H) 57
1692-04 Brita Broddesdotter Odensvi (H)
1692-09-10 Per Nilsson Odensvi (H) 84
1692-09-11 Butvi Mickelsdotter Fårö (I)
1692-10-31 Olaus Nicolai Heideus Dalhem (I)
1692-11-29 Ingeborg Persdotter Ukna (H) 69
1693-05-17 Anders Nilsson Ukna (H) 70
1695-01-11 Per Matsson Lofta (H) 90
1695-03-18 Gisle Andersson Odensvi (H)
1697 åu Catharina Bander Alskog (I)
1698-06-05 Märta Nilsdotter Västra Ed (H) 71
1699 Valborg Jönsdotter Hjorted (H)
1699-04 Rasmus Jönsson Västra Ed (H) 73
1699-12 Sven Olofsson Odensvi (H) 64