Födda på 1600-talet

Här är mina förfäder listade med utgångspunkt för sina födelsedatum/år. Klicka på ett av årtalen för att se vilka personer som föddes det århundradet. Klicka sedan på efternamnet för mer info!

1400 | 1500 | 1600 | 1700 | 1800 | 1900

Född Namn Födelseplats   †
16(59) Anders Persson 1723-01
160(9) Anna Germundsdotter 1667-11
1605 åu Per Matsson Långaryd (N) 1695-01-11
1608 åu Per Nilsson 1692-09-10
161(0) Olof Svensson 1664
161(2) Brita Broddesdotter Värnamo (F) 1692-04
161(2) Olof Esbjörnsson Odensvi (H) 1707-06
1611 Andreas Thoreri Gelsenius Gärdserum (E) 1677-01-17
1611 åu Bengt Andersson 1667-03
1611-04-20 Måns Nilsson Hjorted (H) 1683-10
1612 Ingrid Hansdotter Lofta (H) 1686-03
1612 åu Maria Tetzlas 1674
1614 Ingel Andersdotter Unnaryd (N) 1704-01-14
1614 åu Erik Mårtensson
1617 Hans Köhler Visby (I) 1668-01-27
162(3) Sven Sunesson Odensvi (H) 1701-07
162(8) Gunill Eriksdotter 1688-05
1620 åu Mårten Nilsson Burs (I)
1623 Ingeborg Persdotter Ukna (H) 1692-11-29
1623 Anders Nilsson Ukna (H) 1693-05-17
1626 Peder Åkerman 1701-10
1626 åu Rasmus Jönsson Västra Ed (H) 1699-04
1627 Maren Mickelsdotter Stånga (I) 1705-02-22
1627 åu Måns Ingesson 1702-07-13
1627-01 Märta Nilsdotter Västra Ed (H) 1698-06-05
1628 åu Valborg Jönsdotter Hjorted (H) 1699
1629 Elin Lundbjers Lummelunda (I) 1703-03-23
163(0) Gyn Persdotter Vårdnäs (E) 1715-04-20
163(1) Nils Svensson Hallingeberg (H) 1713-10
1631 åu Maria de la Grange Odensvi (H) 1702-12-30
1633 Kristina Rydelia Östra Ryd (E) 1708-06-30
1633-03-16 Nils Trybom Tryserum (E) 1708
1634 åu Brodde Nilsson 1704-06
1635 Sven Olofsson Odensvi (H) 1699-12
1635 Brita Mårtensdotter Västra Ed (H) 1692-01
1635 åu Nils Persson Gamleby (H) 1705-04
1639 Lars Persson Lofta (H) 1702-10-19
1639 åu Lorentz Nilsson Tyskland 1720-02-14
1639-10 Brita Jönsdotter Hjorted (H) 1711-11
164(4) Kerstin Andersdotter Kråkshult (F) 1703-07
1640 åu Karin Uddesdotter 1719-12-19
1641 Håkan Göransson Odensvi (H) 1725-06
1641 åu Inge Nilsson 1723-06-24
1644 Mattias Theodori Alschovius Alskog (I) 1725-03-06
1645 Marit Jönsdotter Ramkvilla (F) 1741-04-01
1645 åu Anna Tyresdotter Västra Ed (H) 1689-12-26
1645 åu Mårten Eriksson Bolmsö (G) 1731-10-31
1646 åu Karin Jonsdotter 1732-05-26
1647 åu Per Johansson Virserum (H) 1710-08-28
1647-10 Nils Olofsson Odensvi (H) 1722-02-04
1648 Mattias Köhler Visby (I) 1714-03-27
1648-05 Lars Nilsson Odensvi (H) 1706-11
1649 Brita Bengtsdotter Lofta (H) 1739-01-??
1649 åu Sven Månsson 1721-06
165(2) Elin Jakobsdotter 1723-06
165(2) Mårten Persson 1724-04
165(5) Arvid Bengtsson 1710
165(6) Brita Nilsdotter Lofta (H) 1710
165(7) Kerstin Persdotter Odensvi (H) 1722-04-01
165(8) Johan Svensson Odensvi (H) 1737-05
165(8) Anders Svensson 1738-03
165(9) Per Börjesson 1737-08-21
1650 Catharina Mårtensdotter Burs (I)
1652 Lars Åkerman Öja (I) 1687-08-14
1653 Hans Larsson Västra Ed (H) 1742-06-20
1654 Johanna Herculesdotter Hejnum (I) 1691-02
1655 Inge Persson Dalhem (H) 1717-03-31
1657 Nils Larsson Dalhem (H) 1735-03-10
1659 åu Nils Persson Ramkvilla (F) 1732-09-22
166(0) NN Danielsdotter 1739-04-29
1660 Nils Andersson Ukna (H) 1719-11
1661 Sven Jönsson Långaryd (N) 1745-09-08
1661 Hans Trybom Gärdserum (E) 1736-09-01
1661 åu Sven Månsson Hjorted (H) 1723-02
1662 Kerstin Broddesdotter Dalhem (H) 1740-01-27
1662 Stefan Persson Roma (I) 1748-03-12
1663 åu Göran Jakobsson 1735-06-13
1663-03-08 Kerstin Jönsdotter Hjorted (H) 1719-04
1663-03-21 Margareta Gelsenia Gärdserum (E) 1733-10-29
1664 åu Ingeborg Persdotter Gärdserum (E) 1735-02-16
1664 åu Karin Gislesdotter Odensvi (H) 1744-08
1664 åu Kasper Larsson 1750-07
1665 Kerstin Olofsdotter Tryserum (E)
1665 åu Nils Broddesson Dalhem (H) 1737-01-17
1665-02 Ingrid Pettersdotter Hallingeberg (H) 1743-04-18
1665-02-12 Maria Jönsdotter Hallingeberg (H) 1740-02
1665-11-12 Erik Göransson Odensvi (H) 1744-08
1666 Brita Jönsdotter Sanda (I) 1742-11-20
1667 Lars Christoffersson Fårö (I) 1745-07-05
1667-08 Cicilia Svensdotter Odensvi (H)
1668 Malin Lorentzdotter Dalhem (H) 1744-08-05
1668 åu Anna Olofsdotter 1736-02
1668 åu Börje Persson senast 1744
1669 åu Petter Fröman 1730-02-03
1669-09-23 Nils Dalman Dalhem (I) 1753-11-30
167(0) Elias Grelsson Locknevi (H) 1708-12-23
167(6) Elsa Ramberg 1754-06-06
1670 Kerstin Månsdotter Dalhem (H) 1737-01-08
1671 åu Inge Månsson Västra Ed (H) 1733-02-08
1671 åu Johan Eriksson 1718-01-24
1672 Ingeborg Håkansdotter Odensvi (H) 1741-11
1672 Rasmus Olofsson Bunge (I) 1742-05-30
1672 åu Ingrid Jonsdotter Gärdserum (E) 1763-12-02
1673-07-20 Kerstin Rasmusdotter Västra Ed (H) 1733-03-15
1674 Barbara Mikaelsdotter 1751-02-14
1675 Christina Olofsdotter Fårö (I) 1746-10-10
1675 åu Brita Larsdotter Törnsfall (H) 1727-05-28
1675-04 Nils Nilsson Västra Ed (H) 1739-05-13
1676 åu Johan Nilsson 1767-12-18
1677 åu Anders Nilsson Odensvi (H) 1761-03-03
1678 Sara Gislesdotter Ramkvilla (F) 1747-03-31
1678 Andreas Alschovius Alskog (I) 1734-06-01
1680 Eskil Rasmusson Fårö (I) 1752-05-29
1680 åu Kerstin Matsdotter Västra Ed (H) 1710-11-20
1680-07 Helena Åkerman Rone (I)
1681 Catharina Persdotter Fårö (I) 1753-03-10
1681 åu Sven Månsson 1756-04-20
1681-08-14 Sven Mårtensson Odensvi (H) 1742-03-??
1682 Anna Nilsdotter Odensvi (H) 1734-05-26
1682 Anders Olofsson 1753-11-08
1682 Anna Dorothea Kollmeijer Visby (I) 1754
1682-03-05 Anna Maria Nilsdotter Ukna (H) 1751-12-28
1683-04-01 Hans Mikaelsson Fårö (I) 1763-12-29
1684 åu Anders Trybom Gärdserum (E) 1727-01-03
1685 åu Elisabeth Mårtensdotter 1750-12-30
1685-04-10 Christina Rasmusdotter Fårö (I) 1767-12-28
1686 åu Måns Svensson 1751-07-22
1687 Ingrid Nilsdotter
1687 Arvid Bergman
1687 åu Malin Persdotter 1780-05-06
1687-01-21 Båtel Rasmusson Fårö (I) 1758-04-12
1687-07-17 Anders Svensson Hjorted (H) 1762-11-10
1688-06-30 Butvid Olofsdotter Fårö (I) 1763-01-27
1688-08 Erik Törning Hallingeberg (H) 1756-04-01
1689 åu Helena Olofsdotter Ukna (H) 1757-09-06
1689-11-11 Anna Larsdotter Fårö (I) 1771-01-28
1691 Anders Larsson 1771-04-17
1692-08 Jöns Nilsson Dalhem (H) 1727-04-30
1692-09-27 Gertrud Mickelsdotter Fårö (I) 1768-08-04
1693 Anna Larsdotter 1757-05-22
1693 Kerstin Henriksdotter 1764-07-01
1693 Lars Persson 1767-09-29
1693 Kerstin Persdotter
1693-12 Karin Persdotter Odensvi (H) 1769-12-26
1694 åu Nils Ingesson Gärdserum (E) 1777-04-07
1694-09 Mattias Persson Västra Ed (H) 1771-03-31
1695 åu Carl Olofsson 1770-07-01
1695 åu Elin Jönsdotter
1695 åu Sven Eliasson Locknevi (H) 1767-09-28
1695-01-07 Per Stefansson Roma (I) 1743-03-06
1695-03-13 Sara Nilsdotter Dalhem (H) 1774-05-18
1695-07-02 Daniel Bergman Locknevi (H) 1742-11-29
1695-07-25 Per Örberg Gamleby (H) 1742-11-10
1696-02 Olof Johansson Odensvi (H) 1758-11-20
1696-03-27 Olof Olofsson Fårö (I) 1760-08-05
1696-06-13 Torsten Bengtsson Ukna (H) 1783-10-16
1696-07-30 Anna Hansdotter Västra Ed (H) 1759-12
1697 Kerstin Nilsdotter Hallingeberg (H) 1757-09-06
1697 åu Ingrid Thorsdotter 1769-02-22
1697-05-22 Måns Abrahamsson Ukna (H) 1728-07-19
1697-12-26 Karin Gabrielsdotter Gamleby (H) 1763-02-16
1698 åu Hans Lagergren 1766-06-25
1698-02-24 Kerstin Ingesdotter Odensvi (H) 1774-09-04
1698-08-10 Christensa Berntsdotter Fårö (I) 1780-02-09
1699 Anna Nilsdotter Ukna (H)
1699 åu Per Jonsson 1771-05-19
1699-03-27 Butvid Jakobsdotter Fårö (I) 1781-09-28
1699-05-13 Michel Nilsson Fårö (I) 1763-06-07