Födda på 1700-talet

Här är mina förfäder listade med utgångspunkt för sina födelsedatum/år. Klicka på ett av årtalen för att se vilka personer som föddes det århundradet. Klicka sedan på efternamnet för mer info!

1400 | 1500 | 1600 | 1700 | 1800 | 1900

Född Namn Födelseplats   †
1700 Brita Olofsdotter 1771-02-21
1700 Nils Andersson 1773-09-05
1700 Brita Ingesdotter Lofta (H) 1764-02-25
1700 Per Stefansson 1753-09-03
1700-01-16 Christina Rasmusdotter Bunge (I) 1770-07-07
1700-08-04 Christoffer Mikaelsson Fårö (I) 1778-10-08
1700-09 Brita Larsdotter Odensvi (H) 1743-10
1700-09-2? Anna Eriksdotter Odensvi (H) 1766-04-29
1700-10-21 Christoffer Larsson Fårö (I) 1770-12-29
1700-10-29 Anna Svensdotter Västra Ed (H) 1770-09-23
1701 åu Johan Svensson 1776-08-02
1701 åu Greta Larsdotter Dalhem (H) 1743-05-15
1701-10-10 Magdalena Jacobsdotter Fårö (I) 1784-05-14
1701-10-28 Rasmus Larsson Fårö (I) 1764-08-17
1702 Sören Olson 1764-01-07
1702-10-02 Samuel Hanstén Othem (I) 1767-04-06
1702-12-28 Maria Christoffersdotter Fårö (I) 1773-11-24
1703 Per Nilsson 1756-11-29
1703 Per Johansson
1703 Catharina Mårtensdotter 1743-12-14
1703 Mattias Köhler Vänge (I) 1758-04-16
1703 åu Maria Bengtsdotter 1771-10-12
1703 åu Daniel Carlsson
1703-03-30 Mikael Larsson Fårö (I) 1779-01-12
1705 Hans Jönsson 1780-04-23
1705-01-15 Karin Andersdotter Odensvi (H) 1768-04-14
1705-05-30 Olof  Jacobsson Fårö (I) 1757-03-15
1705-08-18 Nils Svensson Odensvi (H) 1738-05
1705-08-18 Anders Svensson Ukna (H) 1792-12-25
1706-03-13 Lars Olofsson Fårö (I) 1765-01-12
1706-09-12 Margareta Jönsdotter Gamleby (H) 1788-05-17
1706-09-13 Helvig Persdotter Fårö (I) 1781-02-20
1707 Catharina Persdotter 1777-05-04
1707-04- Helena Dalman Lärbro (I) 1776 ?
1707-04-08 Birgitta Persdotter Fårö (I) 1776-02-11
1707-06-09 Rasmus Eskilsson Fårö (I) 1761-06-16
1708-03-03 Johan Olofsson Gamleby (H) 1778-01-27
1708-06-06 Lars Månsson Västra Ed (H) 1762-02-
1708-11-24 Nils Nilsson Västra Ed (H) 1763-07-05
1710 Maria Persdotter 1789-05-09
1710 Anders Folenberg 1769-06-31
1710 Beata Alschovius Alskog (I) 1776
1710-09-18 Maria Persdotter Odensvi (H) 1758-03-10
1710-11-25 Mikael Hansson Fårö (I) 1765-02-08
1710-12-06 Måns Nilsson Dalhem (H) 1766-11-26
1711-10-03 Lars Christensson Fårö (I)
1712 åu Kerstin Nilsdotter 1747-09-08
1712-03-31 Johan Andersson Odensvi (H) 1761-09-25
1712-05-14 Karin Svensdotter Ukna (H) 1777-12-07
1712-08-05 Anna Månsdotter Ukna (H) 1783-05-25
1713 åu Elin Kaspersdotter 1754-12
1713 åu Per Svensson 1795-09-05
1713 åu Jon Eriksson 1776-07-16
1713-04-07 Elisabeth Hansdotter Fårö (I) 1757-07-29
1713-06-13 Lars Olsson Ukna (H) 1772
1713-07-10 Helena Hansdotter Fårö (I) 1759-07-19
1714-08-03 Petter Johansson Gärdserum (E) 1764-02-19
1715 åu Carl Larsson Särling 1750-04-07
1715-08-02 Olof Rasmusson Fårö (I) 1761-08-26
1716-09-27 Jakob Göransson Gamleby (H) 1784-12-01
1716-10- Anna Johansdotter Gamleby (H) 1793-11-13
1716-10-28 Maria Svensdotter Ukna (H) 1787-02-20
1717 Metta Rasmusdotter Bunge (I) 1789-03-15
1717-01-14 Karin Jönsdotter Västra Ed (H) 1779-10-16
1717-09-14 Jakob Persson Fårö (I) 1774-07-04
1718 åu Jon Johansson 1802-03-17
1718-07-12 Udde Johannes Fröman Yxnerum (E) 1783-09-15
1718-09-23 Anders Ingesson Lofta (H) 1792-05-26
1719-02-19 Olof Båtelsson Fårö (I) 1772-05-12
1719-11-21 Bengt Bengtsson Lofta (H) 1790-04-06
1720-11-12 Henrik Olofsson Ukna (H) 1757-04-02
1720-11-23 Rasmus Michelson Fårö (I) 1771-03-06
1721 Nils Bergman 1759
1721 åu Brita Johansdotter 1761-05-18
1721 åu Anna Johansdotter
1721-06-25 Per Svensson Odensvi (H) 1767-03-06
1721-10-15 Annika Danielsdotter Hallingeberg (H) 1807-01-19
1722 Gisle Nilsson Ramkvilla (F) 1811-09-18
1722 åu Kerstin Andersdotter 1792-04-27
1722-01-19 Per Nilsson Gärdserum (E)
1722-04-11 Olof Flychtig 1787
1722-05- Elisabeth Andersdotter Odensvi (H)
1722-10-19 Mickel Båtelson Fårö (I) 1771-04-26
1723 åu Sven Persson 1765-02-07
1723-02-09 Kerstin Andersdotter Gärdserum (E) 1801-07-13
1723-09-01 Gertrud Jakobsdotter Fårö (I) 1797-12-09
1723-10-27 Maria Matthisdotter Västra Ed (H) 1788-10-01
1724-03-11 Johan Persson Västra Ed (H) 1784-06-25
1724-06-06 Mikael Christoffersson Fårö (I) 1770-01-10
1724-07-03 Karin Andersdotter Dalhem (H) 1790-05-02
1724-10-27 Maria Mulin Fårö (I) 1806-04-05
1724-11 Jöns Eriksson Hallingeberg (H) 1783-05-04
1725 åu Maria Larsdotter 1785-12-22
1725-01-14 Margareta Nilsdotter Fårö (I) 1787-10-21
1725-03-08 Catharina Hansdotter Fårö (I) 1784-02-25
1725-04-05 Karin Andersdotter Lofta (H) 1801-10-04
1725-10-02 Mikael Christoffersson Fårö (I) 1800-01-16
1725-10-03 Margareta Mikaelsdotter Fårö (I) 1770-06-12
1725-12-28 Catharina Olofsdotter Fårö (I) 1792-12-03
1726-01-17 Peter Persson Dädesjö (G) 1775-12-22
1726-02 Christina Hansdotter 1778
1726-03-05 Stina Olofsdotter Ukna (H) 1757-11-23
1726-08-09 Sara Arvidsdotter Drev (G) 1800-08-08
1726-09-26 Catharina Christoffersdotter Fårö (I) 1817-12-08
1726-10-01 Christopher Christopherson Fårö (I) 1765-01-04
1727-01-29 Karin Olofsdotter Odensvi (H) 1814-12-02
1727-05-16 Sven Johansson Gamleby (H) 1797-08-19
1727-09-20 Lars Månsson Ukna (H) 1779-02-21
1727-12-29 Per Svensson Odensvi (H) 1789-06-04
1728-05-28 Ingeborg Torstensdotter Ukna (H) 1783-07-01
1728-10-10 Jakob Christoffersson Fårö (I) 1804-11-11
1729 åu Kerstin Nilsdotter efter 1795
1729-04-14 Lars Persson Fårö (I) 1809-03-08
1729-12 Sara Månsdotter Dalhem (H) 1797-06-20
1730-06-27 Elin  Larsdotter Fleringe (I) 1808-04-03
1731 Mats Törnbuske 1789
1731 åu Olof Wiman 1794-09-09
1731-12-07 Cicilia Johansdotter Gamleby (H) 1792-02-27
1732 åu Sara Andersdotter 1801-01-13
1732-12-05 Carl Danielsson Västra Ed (H) 1795-05-16
1733 åu Brita Persdotter 1790-04-08
1733-11-15 Per Persson Gamleby (H) 1783-10-26
1733-12-01 Christina Rasmusdotter Fårö (I) 1812-04-01
1734 Brita Månsdotter 1797-10-20
1734-07-01 Elisabeth  Larsdotter Västra Ed (H) 1808-12-29
1734-09-04 Per Christopherson Fårö (I) 1782-05-07
1735 Anders Kiellman 1798-11-23
1735-04-05 Jonas Nilsson Ukna (H) 1809-10-22
1735-04-27 Lars Rasmusson Fårö (I) 1810-11-12
1735-09-15 Barbara Michelsdotter Fårö (I) 1806-06-05
1735-09-15 Margareta Rasmusdotter Fårö (I) 1803-11-24
1735-11-09 Hans Hansson Garde (I) 1784-06-18
1736 Catharina Larsdotter Stenkyrka (I) 1808-03-01
1736 Lars Olofsson Rute (I)
1736-02-14 Olof Nilsson Odensvi (H) 1813-08-23
1736-04-20 Hans Larsson Fårö (I) 1820-11-14
1736-06-10 Malena Sörensdotter Garde (I) 1765-09-04
1736-07-25 Ingrid Carlsdotter Sjösås (G) 1794-02-17
1738-08-05 Anna  Olofsdotter Fårö (I) 1819-12-20
1739-01-13 Stefan Persson Roma (I) 1823-04-26
1739-02-06 Sven Andersson Ukna (H) 1815-04
1739-10-03 Anna Andersdotter Odensvi (H) 1772-08-05
1739-10-04 Maria Catharina Andersdotter Hangvar (I)
1740-02-03 Christian Möller 1806-06-07
1740-06-16 Lars Wilk Hellvi (I) 1809-09-18
1740-10-22 Margareta Persdotter Fårö (I) 1789-12-24
1741 Maria Andersdotter Eksjö (F) 1834-01-03
1741-01-08 Sven Andersson Höreda (F) 1798-04-29
1741-03-29 Johan Månsson Dalhem (H) 1810-01-20
1742 åu Olof Lundahl 1787-02-08
1742-07-17 Brita Larsdotter Gamleby (H) 1791-03-06
1743 Maria Elisabeth Hanstén Endre (I) 1810-03-26
1743 Lena Andersdotter Tryserum 1817-03-28
1743-05-21 Jakob Broman Fårö (I) 1822-02-28
1744 Mattias Dinesson Rute (I)
1744-03-09 Lars Carlsson Dalhem (H) 1822-04-19
1744-03-28 Catharina Simonsdotter Fröderyd (F) 1815-03-19
1744-09-01 Anna Michelsdotter Fårö (I) 1781-08-10
1745-10-11 Håkan Nilsson Sjösås (G) 1796-12-02
1746 Arvid Johansson 1797-01-01
1746 åu Lars Svensson 1791-03-04
1746 åu Ingrid Andersdotter 1798-01-30
1746-09-26 Catharina Olofsdotter Fårö (I) 1794-04-15
1746-12-01 Jonas Hansson Oppeby (E) 1808-01-14
1747-03-08 Per Persson Lofta (H) 1803-04-04
1747-11-15 Daniel Nilsson Hallingeberg (H) 1799-11-06
1747-12-05 Christina Persdotter Odensvi (H) 1834-12-08
1748-07-27 Ingrid Persdotter Drev (G) 1783-01-31
1748-10-28 Per Nilsson Västra Ed (H) 1811-12-30
1749-02-27 Anders Larsson Ukna (H) 1830-07-20
1749-09-09 Margareta Olofsdotter Roma (I) 1831-03-10
1750 Christian Larsson (Tillskepps) 1789
1750 Mattias Köhler Rute (I) 1784
1750-01-12 Lars Bengtsson Lofta (H) 1813-02-26
1750-06-15 Christina Henriksdotter Ukna (H)
1750-07-13 Maria Persdotter Gärdserum (E) 1814-11-08
1751-03-21 Sven Jonsson Gryt (E) 1818-11-14
1751-06-30 Margareta Persdotter Hägerstad (E)
1751-09-05 Stina Larsdotter Ukna (H) 1832-05-20
1751-11-21 Catharina Andersdotter Ukna (H) 1827-11-05
1752-02-11 Jöns Johansson Gamleby (H) 1812-05-08
1752-03-10 Cajsa Jonsdotter Västra Ed (H) 1816-03-25
1752-04-13 Catharina Jonsdotter Lofta (H) 1842-02-01
1752-04-25 Nils Jakobsson Fårö (I) 1808-07-21
1753-04-19 Cajsa Jansdotter Odensvi (H) 1811-11-03
1753-07-21 Maja Uddesdotter Ukna (H) 1836-05-03
1753-09-28 Olof Nilsson Lofta (H) 1814-11-29
1754-09-06 Michel Erasmusson Fårö (I) 1818-04-25
1755 åu Anders Andersson 1787-10-17
1755-04-20 Helena Markusdotter Fleringe (I) 1832-01-18
1755-06-22 Anna Larsdotter Fårö (I) 1813-05-15
1756 åu Maja Andersdotter Dalhem (H) 1825-05-04
1756-06-01 Christoffer Mikaelsson Fårö (I) 1806-07-06
1757-02-20 Kerstin Svensdotter Odensvi (H)
1758-03-27 Helena Persdotter Gärdserum (E) 1820-07-25
1758-07-13 Catharina Mikaelsdotter Fårö (I) 1827-06-14
1758-08-25 Sven Andersson Drev (G) 1844-05-28
1759-01-23 Margareta Christophersdotter Fårö (I) 1826-09-24
1759-02-12 Anna Larsdotter Västra Ed (H) 1838-08-16
176(4) Catharina Jakobsdotter Fleringe (I)
1763-01-05 Anna Jakobsdotter Törnsfall (H) 1844-06-07
1763-01-15 Lars Olofsson Fårö (I) 1797-04-27
1763-02-21 Johan Andersson Lofta (H) 1820-08-01
1763-06-26 Gertrud Petersdotter Dädesjö (G) 1828-10-20
1763-08-02 Christopher Pehrsson Fårö (I) 1831-10-08
1763-09-24 Magdalena Hansdotter Garde (I) 1827-10-25
1765-04-21 Johannes Mikaelsson Fårö (I) 1834-12-04
1765-05-09 Peter Svensson Gamleby (H) 1813-08-26
1765-05-15 Anders Olofsson Odensvi (H) 1803-01-11
1765-08-08 Stina Jönsdotter Hallingeberg (H) 1799-05-17
1766 åu Anders Svensson Dalhem (H) 1802-03-05
1766-07 Rasmus Larsson 1821-07-19
1766-09-11 Anders Persson Hallingeberg (H) 1821-10-30
1767-04-20 Andreas Wilk Hangvar (I) 1810-02-16
1767-12 Gertrud Michaelsdotter Fårö (I) 1824-11-09
1768 Christina Nilsdotter 1838
1768-05-10 Bengt Lejonqvist Västra Ed (H) 1817-11-12
1768-11-12 Brita Stina Wiman Västra Ed (H) 1797-09-05
1769-07-27 Erik Lundahl Karlskoga (T) 1835-01-04
1769-10-18 Maja Larsdotter Loftahammar (H) 1833-01-26
1770-04-24 Maja Persdotter Gamleby (H) 1822-02-10
1772-05-15 Jakob Jakobsson Fleringe (I) 1839
1773-08-02 Helena Catharina Köhler Fleringe (I) 1801-12-26
1773-12-31 Stina Lisa Jakobsdotter Fårö (I) 1852-03-10
1774-11-08 Anders Svensson Ramkvilla (F) 1849-05-19
1775-01-08 Stina Olofsdotter Ukna (H)
1775-09-15 Elsa Catharina Johansdotter Gamleby (H) 1854-11-26
1776-03-01 Per Persson Lofta (H) 1845-11-13
1776-08-08 Magnus Svensson Ukna (H) 1848-12-04
1776-08-27 Catharina Arvidsdotter Odensvi (H) 1808-01-09
1776-12-05 Christina Hansdotter Fårö (I) 1812-09-02
1776-12-16 Nils Persson Västra Ed (H) 1861-03-27
1777-05-30 Jakob Jakobsson Fårö (I) 1851-10-12
1778-03-19 Adolf Ludvig Jonsson Ukna (H) 1853-04-25
1778-03-23 Lena Jonsdotter Hägerstad (E) 1853-12-21
1778-09-25 Catharina Gislesdotter Ramkvilla (F) 1844-03-29
1779-02-04 Lars Ögren Fårö (I)
1779-08-27 Carl Larsson Västra Ed (H) 1870-01-29
1779-10-22 Gertrud Jakobsdotter Fårö (I) 1853-02-25
1780-09-23 Per Håkansson Stolt Drev (G) 1845-09-10
1780-10-08 Olof Jakobsson Fårö (I) 1863-02-07
1781-03-26 Margareta Magdalena Nilsdotter Fårö (I) 1825-02-16
1781-10-25 Catharina Svensdotter Sjösås (G) 1876-02-13
1782-10-11 Anna Maria Matsdotter Gamleby (H) 1861-01-25
1782-11-23 Anna Larsdotter Ukna (H) 1844-05-10
1783-12-26 Stina Caisa Christoffersdotter Fårö (I)
1784-05-29 Peter Andersson Ukna (H) 1845-03-23
1785 Anna Larsdotter Fleringe (I)
1786-02-15 Maria Maja Svensdotter Ukna (H) 1863-03-27
1786-04-02 Lars Andersson Ukna (H) 1870-02-21
1787-12-23 Anna Brita Larsdotter Gamleby (H) 1854-07-03
1788-12-19 Anna Danielsdotter Hallingeberg (H) 1879-09-28
1789-11-04 Christina Larsdotter Fårö (I) 1873-03-26
1790-04-23 Per Christophersson Fårö (I) 1857-02-03
1791-04-01 Johan Jönsson Västra Ed (H) 1811-12-01
1791-06-13 Maria Michelsdotter Fårö (I) 1859-10-20
1795-01-25 Anders Johansson Gamleby (H) 1823-01-01
1795-09-29 Maja Lena Lundahl Västra Ed (H) 1855-12-19
1796-04-19 Johan (Jacob) Enström Roma (I) 1874-07-23
1796-11-23 Lena Lisa Wilk Hangvar (I) före 1860
1798-04-17 Brita Catharina Persdotter Gamleby (H) 1889-09-17
1798-05-26 Magnus Andersson Dalhem (H) 1836-03-16
1798-09-12 Johan Erasmusson Fårö (I) 1853-05-31
1799-04-16 Anna Möller Etelhem (I) 1874-05-14